Ga naar submenu Ga naar zoekveld

Tikvah gaat naar een Messiaanse kerk en Jochem naar een Evangelische: "Ik moest wennen aan een kerkdienst op zaterdag"

9 juni 2021 · Leestijd 6 min

Tikvah en Jochem leerden elkaar kennen bij een hun bijbaantje in fondsenwerving. Van het één kwam al snel het ander en de twee werden stapelverliefd. Eén groot verschil: hij gaat naar een Evangelische gemeente en zij naar een Messiaanse. Jochem: ‘’Ik wist er helemaal niks over, dus ik vond de eerste keer enorm interessant en leerzaam.’’

Tikvah: ‘’De eerste keer dat wij met elkaar moesten werken vond ik je erg irritant.’’ Jochem: ‘’Haha, ik heb je aan de deur zitten coachen hoe je het beste kan pitchen. Ik heb zelfs eerst nog een vriend geholpen om contact met jou te krijgen, maar daar is hij niet verder op ingegaan. Toch vond ik jou gelijk al interessant en daardoor kregen wij steeds meer contact.’’

‘’Bij mij was geen sprake van liefde op het eerste gezicht,’’ zegt Tikvah. ‘’Maar het klikte gelijk heel goed tussen ons en dat werd steeds serieuzer, waardoor we ook buiten werk wilden afspreken.’’ Jochem: ‘’Toch had jij onze eerste date afgezegd.’’ Tikvah: ‘’Ja, ik zag het niet helemaal zitten, omdat ik het belangrijk vond om te weten hoe serieus hij het zag dat we zouden afspreken. Achteraf vond ik het wel fijn dat je er toch achteraanging om alsnog wat af te spreken.’’

Op zaterdag naar de kerk

Tijdens een van de borrels op werk raakten ze in gesprek over het geloof en kwamen ze erachter dat ze beiden in een compleet andere gemeente zitten. Jochem: ‘’Tikvah vertelde dat ze Sabbat vierde en ik had geen idee wat dat was. Ik ben katholiek opgevoed, maar heb nooit een belijdend geloof gehad tot ik in de City Life Church in Breda kwam. Mijn ouders kwamen vlak na mij tot bekering en daar hebben we ons samen laten dopen. Ik kende geen bijbelverhalen en had nog nooit van Ellie en Rikkert gehoord. Het was nog vrij nieuw voor mij, zeker de tradities van Tikvah.’’

‘’Het was ook lastig uit te leggen wat mijn gemeente dan anders doet,’’ vertelt Tikvah. ‘’Daarom ging hij vaker mee om zelf mee te maken hoe dat dan gaat. Wij gaan bijvoorbeeld op zaterdag naar onze kerk, de Messiaanse gemeente in Gouda, omdat zaterdag een rustdag voor ons is. Daarnaast vieren we Pesach in plaats van Pasen en Loofhuttenfeest en Chanoeka. Het is heel anders dan de Evangelische kerk van Jochem, maar stapje voor stapje leerden we steeds meer over elkaar.’’

Twee diensten per weekend

Toch leren ze hierdoor ook veel over het geloof. Jochem: ‘’Door Tikvah heb ik een hele andere kijk gekregen op Pasen bijvoorbeeld. Ik leer veel dingen die ik ook in mijn eigen geloofsleven kan praktiseren.’’ Tikvah: ‘’We gaan ook regelmatig met elkaar mee naar de kerk, dus in principe hebben we twee diensten per weekend. Vaak kijken we één dienst online en bezoeken we de ander fysiek.’’

‘’Die diensten bij Tikvah vond ik wel apart in het begin,’’ vertelt Jochem verder. ‘’Voor mij was het een beetje oubollig. Sommige mensen dragen een keppeltje, of hebben een touwtje aan hun broek hangen.’’ Tikvah: ‘’Er zijn veel tradities bij ons waar sommigen zich graag aanhouden. Daarnaast steken we de kandelaar aan, zingen we naast Opwekking ook Hebreeuwse liederen en lezen we uit de Thorah (red. de eerste vijf Bijbelboeken).’’ Jochem: ‘’Precies. En bij ons is het veel meer gericht op aanbidding en op mensen die het geloof willen leren kennen. De preek is vrij kort, waar bij jullie de parasja (red. een gedeelte van de Thora) en de preek soms een uur duren!’’

Twee benen op de lucht.. Euh.. Grond!

Het grootste verschil voor Jochem en Tikvah is de Sabbat. En dat kan soms best lastig zijn. Tikvah: ‘’De Sabbat is heel belangrijk voor mij. Op vrijdagavond hebben we een uitgebreide maaltijd met het gezin en sluit je de week echt af, daar kijk ik iedere week weer naar uit. Op zaterdag hebben we een dienst. Dan werk ik niet en geef ik liever ook geen geld uit bijvoorbeeld. Laatst waren we een weekendje samen en was het mooi weer. Jochem wilde graag op zaterdag het terras op, maar ik zag dat niet zo zitten, omdat ik niet graag van mijn principes af ga. Dat soort momenten zijn lastig.’’

‘’We zijn inderdaad beiden vasthoudend,’’ zegt Jochem. ‘’Dat zorgt wel voor meningsverschillen. Hier praten we dan over met elkaar en proberen we elkaars kant te begrijpen en te respecteren. Op die manier willen we rekening houden met elkaars principes.’’ Tikvah: ‘’Naast onze kerken, staan we zelf ook wel een beetje anders in het geloof denk ik. Ik sta graag met beide benen op de grond en ben opgevoed met de kennis van de Bijbel.’’ Jochem: ‘’Ja en ik sta het liefst met beide benen in de lucht, haha! Het charismatische deel van geloven en de aanbidding zijn voor mij heel belangrijk.’’

Geloven in dezelfde God het belangrijkste

Ook al lijken de verschillen erg groot, het brengt Jochem en Tikvah ook steeds dichter bij elkaar. Tikvah: ‘’We hebben serieuze gesprekken over hoe we ons geloof later kunnen samenvoegen. Je gaat toch van twee huizen iets met elkaar opbouwen, daar is enige aanpassing voor nodig. Door Jochem heb ik geleerd dat er meer dan één vorm van geloven is.’’

Jochem: ‘’Ik vind kerkmuren heel naar. Er zijn zoveel verschillende kerken en stromingen. Daarom ben ik zo gek op Opwekking, want daar ben je met alle christenen bij elkaar. Voor mij gaat het erom dat we allemaal geloven dat Jezus voor onze zonden aan het kruis is gestorven.’’ Tikvah: ‘’Precies. We houden ons eraan vast dat we samen in dezelfde God en in dezelfde Bijbel geloven. Daar zal een weg voor ons in zijn!’’

Wil je ook jouw ‘lovestory’ met ons delen? LEUK! Van 10 jaar samen, tot single. Homo of hetero: wij horen jouw verhaal héél graag! Deel het met ons per mail naar beamredactie@eo.nl of stuur een DM via Instagram naar @eobeam

Meer lovestories lezen? Dat kan! Lees hier bijvoorbeeld het verhaal van Joëlle. Na daten met ongelovigen heeft Joëlle haar christen gevonden: "Ik merk nu dat ik dat gemist heb"

Geschreven door

Nienke

Misschien ook wat voor jou

Volg BEAM op TikTok!

Voor video's van inspirerende jongeren die licht willen verspreiden! 💛💡