Ga naar submenu Ga naar zoekveld

De Rank in Winschoten (Groningen) | ''Ik zie steeds minder mensen naar de kerk gaan’’

10 maart 2018 · Leestijd 6 min

Sta jij elke zondag te swingen in de kerk, handjes in de lucht en gaan met die banaan? Of weet je niet beter dan stil te zitten naast je ouders, psalmen die uit het orgel knallen en een stokoude (maar ontzettend lieve) koster die met moeite in zijn stoel neerploft? Wij willen in ieder geval ALLES weten over de kerk waar jij zo dol op bent en bespreken alle ins en outs in ‘Church Maps’. Deze keer praten we met Nienke (van BEAM.nl) over een klein, maar fijn kerkje in Winschoten: De Rank.

De Rank

Ontstaan: De Rank in Winschoten is een van de jongere christelijk gereformeerde kerken in Groningen. Eind jaren ’50 groeide het aantal gezinnen dat in Winschoten woonde, maar in Midwolda, een dorpje vlakbij Winschoten, naar de kerk ging. Op 1 januari 1965 werd het gebouw aan de Mr. A.J. de Sitterstraat gekocht. Daar konden zo’n 125 mensen in op een zondag. Toen in 1976 Dominee J. Germs intrede deed als eerste dominee van de gemeente, groeiden ze snel uit tot 300 leden. Het knusse gebouwtje werd te klein en er werd een nieuwe kerk gebouwd.
Doel: In De Rank willen ze discipelen zijn van Jezus Christus in een gemeente waarin Gods liefde zichtbaar is naar elkaar toe en naar de wereld om hen heen.
Leden: 350
Dienst: Iedere zondagochtend om 09.30 uur en zondagmiddag om 16.45 uur
Adres: De Rank, Pottebakkerstraat 4 in Winschoten (7 minuten lopen vanaf Station Winschoten)

Vragenvuur over De Rank in Winschoten

IMG_20171231_134256_739

Hé Nienke! Hoe ben jij bij De Rank terecht gekomen?
‘’Eigenlijk heel simpel, ik zit al in deze kerk sinds ik geboren ben. Mijn ouders waren hier al langer lid van de gemeente en hebben mij laten dopen na mijn geboorte. Zo’n 20 jaar later ga ik nog steeds bijna elke zondag met hun mee!’’

Hoe zien de diensten eruit?
‘’Wij hebben elke zondag twee diensten en ik ben ook opgevoed met het idee dat ik elke zondag naar beide diensten ga. Nou gebeurt dit natuurlijk niet altijd, haha. Maar voor de meeste mensen in onze kerk is dat wel de bedoeling! Wij hebben een eigen dominee, Dominee Huisman. Tenzij we een gastdominee of gemeentelid als preeklezer hebben, begeleidt hij altijd alle diensten. Het is dan een standaard dienst met wat liederen (vaak psalmen en gezangen). We bidden een paar keer, de 10 geboden worden gelezen, we lezen uit de Bijbel. Verder doet de dominee een preek en ’s middags wordt de geloofsbelijdenis opgelezen."

Jongeren in De Rank

Wat is er voor jongeren geregeld in De Rank?
‘’Deze kerk is niet specifiek gericht op de jongeren in de gemeente. Het is een kerk voor jong en oud, maar de kerkenraad vindt jongeren wel steeds belangrijker worden. Zeker voor de groei en ontwikkeling van de kerk. Zij probeert hen zoveel mogelijk aan te sturen ook met het geloof bezig te gaan. Daarom is er voor kinderen zondagschool en kindernevendienst. Als ze daar te oud voor zijn gaan ze naar de jeugdverenigingen: eerst de Tieners, dan de Betweners en als laatste Juventus.

Hierna gaan jongeren vaak hun eigen weg, maar als ze behoefte hebben aan meer kunnen ze zich aansluiten bij de groeigroepen. Naast dit alles volgt elke jongere vanaf ongeveer groep 8 catechisatie tot ze belijdenis willen doen. Daarvoor volg je belijdeniscatechisatie tot aan je belijdenis en zo heb ik in de zomer van 2017 belijdenis gedaan!’’

Vind je het op dit moment leuk om naar de kerk te gaan?
‘’Ik weet niet beter dan dat ik naar deze kerk ga en bijna iedere zondag ga ik er dan ook heen. Ik denk niet elke zondagochtend: ‘YES, ik mag weer!’, maar ik ben zeker niet ontevreden. Sinds mijn belijdenis hoort de kerk voor mijn gevoel pas echt bij mij en ik wil graag onderdeel uitmaken van de gemeente. Daarvoor wil ik ook mijn gezicht laten zien op zondag, helemaal omdat onze kerk momenteel niet meer zo druk bezocht wordt als eerst. Het is best verdrietig om met eigen ogen te zien dat naar de kerk gaan niet meer vanzelfsprekend is in Nederland. Op dit moment wil ik daarom toch mijn kerk supporten en als er wat nieuws op mijn pad komt zal ik dat wel gaan ontdekken.’’

Van volle kerkzalen naar lege stoelen

Als je De Rank in één woord moet omschrijven, welk woord zou dat dan zijn?
‘’Als ik één woord moet noemen, zeg ik: familie! Zoals ik al zei, ik ken de kerk door dik en dun. Ik weet niet beter dan dat ik hier mijn zondagen spendeer en ken (bijna) alle gemeenteleden. Heb vrienden in de kerk waarbij ik mij echt thuis en op mijn plek voel. Ik heb natuurlijk niet met iedereen dezelfde persoonlijke band. Dat hebben lang niet alle gemeenteleden met elkaar. Dit stukje geloof hoort echt bij een groot gedeelte van mijn leven. Het zal ook heel raar voelen als ik hier op een dag niet meer zal komen.’’

Zou je voor de rest van je leven lid willen blijven van De Rank?
‘’Ik denk het niet. Ik ga nu naar de kerk, omdat het voor mij voelt als onderdeel van een belijdend lid om er te zijn en deel uit te maken van dat lichaam van de Christus. Maar ik ben nog zo jong en ik leer steeds meer nieuwe kerken kennen die ik ook erg interessant vind. Ik woon al niet meer bij mijn ouders in Winschoten en ik denk dat ik in de toekomst nog wel verder het land in zal verhuizen. Daarbij komt dan ook dat ik naar een andere kerk zal gaan. Ik zal de kerk wel gaan missen, maar ik weet dat er nog veel meer op mij ligt te wachten om ontdekt te worden. En misschien zit daar iets tussen wat nog veel beter bij mij past.’’ 

Jouw kerk in Church Maps?

Ben jij nou laaiend enthousiast over jouw kerk en wil je dat de hele wereld erover hoort?! Stuur dan een mail naar beamredactie@eo.nl met een kleine motivatie over jouw kerk en waarom wij daar aandacht aan moeten besteden in Church Maps!

Misschien ook wat voor jou

Volg BEAM op TikTok!

Voor video's van inspirerende jongeren die licht willen verspreiden! 💛💡